titul

Centrum nadání (dále jen Centrum) vzniklo v roce 2005 jako důsledek činnosti skupiny odborníků - pedagogů, psychologů a dalších odborných pracovníků, kteří se již delší dobu věnují péči o mimořádně nadané děti v naší republice. Zakládající členové Centra jsou od doby vzniku velmi angažovaní v problematice poskytování komplexních služeb skupině nadaných dětí, rozhodli jsme se poskytnout širší nabídku služeb především pro školy, které se budou touto problematikou hlouběji zabývat ale také rodinám s nadanými dětmi. Postupně se začala naše činnost rozšiřovat na poskytování služeb přímo dětem a mládeži, kde v současné době leží naše těžiště. Od poskytování programů a informací dětem a lidem s rozumovým nadáním se naše směřování postupně rozšiřovalo i na podporu intelektově prospěšných aktivit a naše činnost tak začala nabývat smyslu i pro širší vrstvy obyvatel než jsou "horní 2 procenta".

Od ledna 2014 se naše organizace - občanské sdružení - převtělila v obecně prospěšnou společnost. Věříme, že strukturální změny přinesly větší prostor pro rozvoj odborných i volnočasových aktivit, které se snažíme neustále zkvalitňovat a profesionalizovat.

 

Realizované činnosti Centra nadání:

Vzdělávací a odborné aktivity:

- organizujeme pravidelných diagnostických dnů v našem sídle a ve spolupráci se školami a vzdělávacími institucemi;

- realizujeme online a prezenčních kurzů k přípravě na přijímací řízení na prestižní základní a střední školy;

- nabízíme analýzy stavu a úrovně vzdělávacích programů jednotlivých škol, doporučení vhodného zařazení nadaného žáka do určitého typu školy (viz také Fořtíkův seznam);

- pomáháme při výběru žáků pro vhodné školy, speciální třídy a studijní skupiny nadaných žáků na základních školách nebo pro individuální integrace;

- vyjíždíme na školy se specializovanými programy pro nadané žáky, organizueme školení pedagogů, supervize práce škol ve vzdělávání nadaných žáků;

- nabízíme aktivní pomoc při sepsání školních vzdělávacích programů a projektů realizující péči o nadané žáky;

Fundraisingové aktivity:

- umíme pomoci při hledání sponzorů a finančních dotací pro aktivity zaměřující se na práci s nadanými dětmi;

- nabízíme mediální a odborná podpora projektů škol a organizací, které se budou věnovat nadaným dětem - spolupráce s mezinárodními institucemi, které se věnují nadaným žákům (práce na projektech, pořádání konferencí);

- organizujeme volnočasové programy pro školy;

Volnočasové a pobytové aktivity:

- již více než 15 let realizujeme letní pobytové a příměstské campy pro rodiny s nadanými dětmi, pedagogické pracovníky, nadané děti a mládež.

 

  • „Každý, kdo se přestane učit, je starý, ať je mu dvacet nebo osmdesát. Každý, kdo se stále učí, zůstává mladý.“
    — Henry Ford americký průmyslník 1863–1947
  • „Mnohý žák prospívá špatně jen proto, že má víc rozumu než učitel.“
    — František Vymazal český lingvista a překladatel 1841–1917
  • Úspěch je špatný učitel. Kvůli němu si chytří lidé myslí, že nemohou prohrát.“
    —  William H. Gates americký právník a filantrop 1925
  • „Mnohému jsem se naučil u svých učitelů, ještě více u svých druhů, ale nejvíce u svých žáků.“
    - Talmud
  • „Největším omylem lidstva je domněnka, že s úspěchem souvisí talent nebo genialita. Svět je plný neúspěšných lidí s talentem a univerzitním vzděláním. O úspěchu rozhodují především dvě vlastnosti: odhodlání a vytrvalost, ať se děje cokoli.“
    —  Ray Kroc americký podnikatel, zakladatel McDonald 1902–1984
  • „Sklon k pohodlnosti je pro člověka horší než všechny svízele života. Je proto důležité učit dítě již od mládí pracovat.“
    —  Immanuel Kant německý filozof 1724–1804
  • „Největším omylem lidstva je domněnka, že s úspěchem souvisí talent nebo genialita. Svět je plný neúspěšných lidí s talentem a univerzitním vzděláním. O úspěchu rozhodují především dvě vlastnosti: odhodlání a vytrvalost, ať se děje cokoli.“
    —  Gabriel Laub český esejista a novinář 1928–1998
  • „Inteligence, vzdělání a talent nemají samy o sobě znaménko plus nebo minus. Podle mého soudu jsou podobny koňům a záleží na tom, do jakého vozu je zapřáhneme.“
    —  Jan Špáta český dokumentarista 1920-1970